Dziecko jest związane z wodą w specjalny sposób już od momentu, kiedy przebywa w łonie matki. Środowisko wodne dostarcza możliwości nieskrępowanego ruchu i jest czynnikiem odprężającym mięśnie. Działa stymulująco na receptory znajdujące się na ciele dziecka. Czynniki te i obecność bliskiej osoby w większości przypadków wpływają na pozytywne reakcje dzieci w wodzie.

Woda dostarcza całego repertuaru czynników pobudzających i nie ograniczonych siłą ciążenia reakcji dziecka na nie, a jednocześnie reaguje i odpowiada na ruch ciała dziecka (rozpryskuje się, pieni, faluje). Dzięki temu dziecko dostrzega swoje ciało i swój ruch bardziej intensywnie niż na lądzie. Ponieważ woda sama też się porusza, oddziałuje na ciało dziecka. Musi więc ono przeciwdziałać zmianom pozycji, przez co poprawia się zmysł równowagi.

Przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia na "suchym lądzie" dziecko nie jest zdolne do samodzielnego przemieszczania się. Swoboda ruchu w trzech wymiarach, którą zapewnia woda, umożliwia przemieszczanie się w różnych kierunkach z niewielką pomocą rodzica. Podczas przebywania w wodzie mięśnie wykonują mniejszą pracę statyczną. Dzięki temu większa energia może być wykorzystana na dynamiczną pracę kończyn. Zwiększa to siłę mięśni. Poprawia się również koordynacja ruchowa.

Przebywanie w środowisku wodnym odciąża kościec. Jest więc to doskonała profilaktyka skrzywień kręgosłupa. Włókna mięśniowe leżące bezpośrednio pod skórą są stymulowane intensywnie przez dotyk rodzica i wodę, co powoduje efekt relaksacji i reguluje napięcie mięśni.

Temperatura wody ok.32o C prowokuje ruch i powoduje pogłębienie oddechu a także pobudza układ krążenia. Od momentu kontaktu z wodą i z powodu zanurzania i wynurzania klatki piersiowej oddech dziecka przyspiesza się aby po chwili stać się dłuższym i głębszym. Ciśnienie działające na klatkę piersiową powoduje zwiększoną inhalację, a mięśnie towarzyszące oddychaniu wzmacniają się, co ma pozytywny wpływ na rozwój klatki piersiowej.

Poprzez przebywanie w grupie rówieśników rozwijają się zdolności socjalne dzieci a także rozwija ich osobowość. Warty podkreślenia jest również wpływ, jaki wspólne spędzanie czasu w wodzie wywiera na kontakty między rodzicami i ich dziećmi. Ciało rodzica jest cały czas blisko ciała dziecka. Również kiedy to możliwe, utrzymywany jest kontakt wzrokowy. Wszystko to sprawia, że wzmacniają się więzi emocjonalne rodzic-dziecko.

Pływanie niemowląt jest popularne na świecie od wielu lat. Od wielu lat są też prowadzone na ten temat badania naukowe. Oto kilka przykładów.

Ćwiczenia na basenie są znakomitą zabawą dla malca. Dzięki wykorzystaniu zabawek i szeregu kolorowych pomocy zajęcia w wodzie są wesołą, ciekawą i zdrową formą spędzania czasu i mogą stanowić podstawę i rozbudzić potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu w późniejszym życiu. A pływanie jest chyba jedynym sportem, którym można cieszyć się wspólnie z dzieckiem od pierwszych miesięcy jego życia.




Przejdź do strony głównej dokumentu