Pływaniem interesuję się od wielu lat. Moja przygoda z tym sportem zaczęła się w przedszkolu. Wtedy pływanie tak małych dzieci nie było w Polsce popularne. Trafiłam na basen za namową pani doktor, która uważała, że jest to doskonały sposób na uodpornienie mnie. I tak już zostało.

Potem przez wiele lat trenowałam pływanie wyczynowo. W latach 1975 1986 wielokrotnie biłam rekordy Łodzi i zdobywałam tytuły mistrzyni Łodzi i Polski w pływaniu. Od 1986 do 2000 jako studentka a potem pracownik PŁ byłam aktywnym członkiem sekcji pływackiej AZS.

Pomimo tego, że ukończyłam uczelnię nie związaną ze sportem, cały czas doskonaliłam swoją wiedzę w zakresie pływania: jestem instruktorem pływania, posiadam uprawnienia ratownika WOPR, jestem sędzią pływania kl.I. Od dawna też gromadziłam materiały dotyczące pływania niemowląt i dzieci młodszych, licząc, że kiedyś uda mi się wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W Polsce przeszkodą do prowadzenia zajęć dla najmłodszych był i często nadal jest brak dostosowanych do tego typu zajęć pływalni. Dlatego gdy w Łodzi pojawiły się odpowiednie warunki lokalowe szkoła "Wodniś" rozpoczęła swoją działalność. Było to we wrześniu 2003 roku. Od początku współpracuje ze mną i wspiera mnie we wszystkich poczynaniach związanych z działalnością szkoły Renata Kunikowska.

Program zajęć oparłam w dużej mierze na źródłach literaturowych oraz filmach dotyczących pływania niemowląt. Korzystałam też z pomocy państwa Krawczyków, którzy prowadzą Szkołę Pływania Niemowląt Aqua Master w Warszawie i są prekursorami pływania niemowląt w Polsce. Nie bez znaczenia było też moje doświadczenie w pracy z nieco starszymi dziećmi oraz z moimi własnymi. Część zabaw i ćwiczeń jest mojego pomysłu.

W ramch poszerzania swoich wiadomości nasi instruktorzy zapoznali się ze sposobami nauczania pływania niemowląt i dzieci młodszych w Szwecji. Odbyło się to na kursie zorganizowanym przez naszą szkołę w dniach 29-31 stycznia 2005. Kurs prowadziła Ludmilla Rosengren - założycielka Szwedzkiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt - lekarz medycyny, osoba czynnie zaangażowana w naukę pływania niemowląt od 1988 roku. Od momentu powstania szkoły pływania Wodniś zarówno ja jak i współpracujący ze mną instruktorzy cały czas doskonalimy swój warsztat pracy uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach.

Szkoła jest spełnieniem moich marzeń. Mam nadzieję, że zajęcia spełniają również Państwa oczekiwania jako rodziców.

Do zobaczenia na pływalni.
Iwona Turant
Prywatnie mama Dagny i Michała
Przejdź do strony głównej dokumentu